Розробка фотоядерної технології виробництва медичних радіонуклідів

Із 50-х років минулого століття було відомо, що фотоядерні реакції можуть призводити до генерації більшості відомих ізотопів. Для цього необхідно створити потужне джерело фотонів з енергією 15–25 МеВ. У той час (як і зараз) фотони зазвичай утворювалися як гальмівне випромінювання високоенергетичних електронів. Ефективність перетворення енергії електронів у такі фотони високої енергії зазвичай низька й не перевищує 15%. Крім того, перерізи фотоядерних реакцій також невеликі. Тому генерація корисних радіоізотопів для практичного використання могла б бути реалізована лише на базі потужних сильноточних лінійних прискорювачів електронів (I > 100 мкА) [1], які на той момент ще не були створені, тоді як більш потужне джерело ізотопів — ядерні реактори — мали значно вищу ефективність у добуванні нових ядер як продуктів поділу і радіаційного захоплення. Крім того, розвиток прискорювачів заряджених частинок дав нове джерело для виробництва радіоізотопів. Ці два методи, засновані на ядерних реакціях (ядерні методи), є на сьогодні основними для виробництва радіонуклідів, а практичне використання фотоядерних реакцій протягом тривалого часу було обмежене переважно активаційним аналізом.

Підвищений інтерес до фотоядерних реакцій останнім часом зумовлений реалізацією низки нових застосувань. Як приклади практичного використання можна навести: переробку ядерних відходів, створення інтенсивних джерел нейтронів, виробництво пучків радіоактивних ядер, активаційний аналіз та інспекційні технології, радіаційний захист, астрофізичний синтез ядер тощо.

Детальний аналіз фотоядерних методів з урахуванням перспектив і проблем розвитку ядерної технології показав, що в окремих випадках фотоядерні методи, враховуючи економічні, технічні та екологічні чинники, можуть конкурувати з ядерними методами добування радіоізотопів медичного призначення [2, 3]. Питання використання цих методів для виробництва медичних ізотопів привернули увагу дослідників і в інших країнах. Так, наприклад, у США в середині 90-х років під керівництвом проф. L.M.Lidsky були проведені дослідження щодо можливості комерційного виробництва медичних ізотопів, зокрема 99mTc, з використанням лінійного прискорювача електронів. На підставі отриманих оцінок було зроблено висновок, що в умовах США виробництво 99mTc фотоядерним методом не може конкурувати з реакторним способом. Хоча виробництво інших радіонуклідів може бути привабливим. Пізніші детальні розрахунки [4] показали, що за значних обсягів виробництва та оптимізації параметрів прискорювачів і в умовах США отримання 99mTc може бути комерційно вигідним. Крім того, ця технологія є більш привабливою з точки зору екологічної безпеки, оскільки супроводжується утворенням меншої кількості радіоактивних відходів. До того ж фотоядерні технології, на відміну від ядерних, реалізуються на обладнанні, яке не може бути використане для виробництва зброї.

Багатий досвід співробітників НДК «Прискорювач» і створення сильноточної прискорювальної техніки дозволили в середині 90-х років минулого століття розпочати в підрозділі дослідження в галузі використання фотоядерних методів для виробництва медичних ізотопів. Головним завданням цих досліджень було вивчення умов фотоядерного виробництва медичних радіоізотопів з метою визначення номенклатури ізотопів, виробництво яких цим методом може бути економічно ефективним. Таке вивчення включало не лише визначення умов максимального виходу ізотопу, а й оцінку етапів вилучення та використання.

Спочатку основну увагу було зосереджено на дослідженні можливості фотоядерного виробництва за реакцією , що є материнським ізотопом для отримання 99mTc. Це питання є особливо актуальним для України, яка не має власного виробництва цього важливого ізотопу. Проведені дослідження показали, що в наших умовах з використанням наявної (або модернізованої) прискорювальної техніки можна отримувати до 3 Ku 99mTc у вигляді натрію пертехнетату за один тижневий цикл [5]. Крім того, проводилися дослідження можливості отримання 57Co [6], 186Re [7] та інших ізотопів.

З урахуванням результатів проведених досліджень, а також досвіду російських технологів [8], нами було розроблено технологію отримання натрію пертехнетату на основі подвійної екстракції 99mTc метилетилкетоном із розчину металевого молібдену.

Для практичної реалізації цієї технології в НДК «Прискорювач» було створено науково-дослідну радіохімічну ділянку для роботи з опроміненими на прискорювачі електронів зразками матеріалів, проведення досліджень з технологій отримання та виділення радіоізотопів, зокрема медичного призначення, з відпрацюванням технології виготовлення радіофармпрепаратів. Ділянка являє собою комплекс приміщень і радіаційного захисту, що дає змогу виконувати роботи з відкритими джерелами іонізуючого випромінювання І класу.

Наразі в НДК «Прискорювач» проводяться дослідження з метою отримання необхідних ядерно-фізичних даних, на основі яких розробляється обладнання для проведення повномасштабних експериментів [9]. Як пріоритетні для досліджень обрано радіонукліди 99mTc та 67Cu [10, 11]. Розробляється технологія їх вилучення з опромінених на прискорювачі мішеней. Як основний прискорювач для виробництва радіонуклідів планується використовувати прискорювач КУТ-30.

Дослідження та розробки у сфері фотоядерних методів отримання медичних ізотопів проводилися за фінансової підтримки Департаменту енергетики США і в тісному контакті з групою американських учених із Аргонської національної лабораторії під керівництвом Дейва Іста.



[1] М.П. Зыков, Г.Е. Кодина. Методы получения Мо-99 // Радиохимия, 1999,т.41, 3, с.193-204.

[2] В.И. Никифоров, В.Л. Уваров. Оценка фотоядерного выхода изотопов в технологических мишенях // Радиохимия, 2010, т.52, 3, с.268-273.

[3] V.L. Uvarov, N.P. Dikiy, A.N. Dovbnya, Ye.P. Medvedyeva, G.D. Pugachov, Yu.D. Tur. // Proceedings of PAC97. –1997, p.3840-3841.

[4] R.G. Bennett, J.D. Christian, D.A. Petti, W.K. Terry, S.B. Grover. // Nucl. Technol. -1999, v.126, N.1, p.102-121.

[5] N.P. Dikiy, A.N. Dovbnya, V.L. Uvarov. Fundamentals of Technological Cycle Technetium-99m Production at Electron Accelerator // Problems of Atomic Science and Technology - 2004, N1, p.168-171.

[6] N.P. Dikiy, N.A. Dovbnya, O.A. Repikhov, I.N. Shlyakhov, V.L. Uvarov, Ja.N. Kravchenko. Electron Linac Production of Co-57 for Gamma-chamber Calibration // Problems of Atomic Science and Technology - 2001, N5, p.200-2002.

[7] A.N. Dovbnya, N.P. Dikiy, A.S. Zadvornyi, G.P. Kotin, A.V. Torgovkin, B.I. Shramenko. Production of Isotops 184Re, 186Re and 188Re at Linear Electron Accelerators of NSC KIPT // Problems of Atomic Science and Technology - 2001, N5, p.203-205.

[8] М.П. Зыков, В.Н. Романовский, Д.В. Вестер и др. Применение экстракционного генератора для получения радиофармпрепарата на основе 99mТс // Радиохимия. – 2001, т. 43, вып. 3, с. 264-266.

[9] A.N. Dovbnya, G.P. Kovtun, A.V. Torgovkin, V.L. Uvarov, B.I. Shramenko. Estimation of Os, Ir, Sc, In Isotope Production at Electron Linear Accelerators // Problems of Atomic Science and Technology - 2006, N3, (47), p.168-170.

[10] М.І. Айзацький, Є.З. Біллер, В.М. Борискін та інші. Розробка в ННЦ ХФТІ фотоядерної технології виробництва медичних радіонуклідів // Український Радіологічний Журнал - 2007, N2, с.221

[11] М.І. Айзацький, М.П. Дикий, А.М. Довбня, Ю.В. Ляшко, О.М. Медведєва, В.І. Нікіфоров, А.Е. Тенішев, О.В. Торговкін, В.Л. Уваров, В.А. Шевченко, Б.І. Шраменко. Одержання Cu-67 без носія на прискорювачі електронів // Український Радіологічний Журнал - 2007, N2, с.223.